Menu główne:
Aktualności > rok szk. 2013-2014
/20.01.2014 r./ Powiatowy Konkurs Literacki: „Opowiedz mi o..."
Młodzieżowy Dom Kultury w październiku 2013 r. ogłosił Powiatowy Konkurs Literacki „Opowiedz mi o...". Temat XIII-ej edycji konkursu brzmiał „Mistrz, wzór, autorytet". Uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w formie wiersza, eseju bądź opowiadania próbowali odpowiedzieć na pytania: „Czy potrzebny jest dzisiaj młodemu człowiekowi? Czy poszukiwany w przeszłości, w literaturze, w świecie współczesnym?
W naszym gimnazjum na szczeblu szkolnym tego konkursu wzięło udział 47 uczniów z klas drugich i trzecich: kl. II a - 15 osób, kl. II b - 14, kl. III a - 11, kl. III b - 7. Do finału powiatowego zakwalifikowało się siedem prac: Izabeli Malinowskiej (II b), Weroniki Dzierżawskiej (III a), Edyty Jęch (III a), Natalii Malinowskiej (III a), Klaudii Winer (III a), Marleny Marek (III b), Pauliny Wieteski (III b).
16 stycznia br. zostały ogłoszone wyniki konkursu. Dwie uczennice otrzymały wyróżnienie: Izabela Malinowska w kategorii wiersz, Natalia Malinowska w kategorii esej. Opiekunem konkursu na szczeblu szkolnym była p. Małgorzata Marek.
/17.12.2013 r./ Dzień bez przekleństw
17 grudnia 2013 obchodziliśmy w naszej szkole „Dzień bez przekleństw”. Z tej okazji samorząd gimnazjum zorganizował konkurs na najciekawsze pomysły grzecznych przekleństw. Na głównym korytarzu ustawione zostało pudełko, do którego uczniowie mogli wkładać karteczki ze swoimi propozycjami. Następnie samorząd gimnazjum zapoznał się z propozycjami uczniów i wybrał zwycięzcę. Jest nim Wojtek Wlazło z klasy IB z hasłem „Na krzywą, prostopadłą!”. Otrzymano również inne kreatywne zastąpienia przekleństw m. in.:
„Na tłuste jagódki!” - Iza Hańczka
„Ty łysy pajączku czerwony!” - klasa IIIB
„Na zielonego renifera!” - Iza Hańczka
„Do stu tysięcy piorunów!” - Mateusz Gieras
„Do trzech łysych bałwanków!” - Wojtek Wlazło
„Do stu tysięcy ziemniaczków!” - Mariusz Jędrzejczyk
„Na skiśniętą papryczkę!” - Klaudia Fila
„Ty świnko Peppo!” - klasa IIIB
Marlena Marek kl. IIIB
/17.01.2014 r./ Powiatowy konkurs: "Fizyka łatwiejsza niż myślisz"
Dnia 15 stycznia 2014 r. w Gimnazjum nr 3 w Pabianicach odbył się konkurs fizyczny o nazwie "Fizyka łatwiejsza niż myślisz" pod kierunkiem p. Anny Hartleb, metodyka PODNiDM w Pabianicach. Konkurs polegał na wykonaniu doświadczenia fizycznego o charakterze ekologicznym, był skierowany do uczniów klas trzecich gimnazjum i pierwszych klas liceum. Do konkursu przystąpiło 12 zespołów (30 uczniów) z 7 szkół. Nasze gimnazjum reprezentowały 2 drużyny w składzie: Marlena Marek i Mateusz Salamon z doświadczeniem o nazwie "Znikający dym" oraz Robert Tomaszewski i Konrad Janczyk z doświadczeniem - "Świecąca butelka". Po obejrzeniu wystąpień wszystkich drużyn (m. in. prezentowanie cieczy nienewtonowskiej, modelu płuc, prostej lampy z lawą) nastąpiła krótka przerwa, a po niej ogłoszenie wyników. I miejsce zdobył zespół z naszego Gimnazjum - Marlena i Mateusz (klasa IIIB), a pozostałe miejsca podium zajęli uczniowie Gimnazjum nr 3 w Pabianicach. Wyróżnienia otrzymali uczniowie I LO w Pabianicach. Zwycięzcom gratulujemy!
Marlena Marek, klasa IIIB
/11.01.2014 r./ XV Noworoczny Rajd z Mikołajem... już za nami
Już po raz piętnasty odbył się Noworoczny Rajd z Mikołajem. Jak co roku stawiło się wielu uczestników, tym razem było nas ponad 300. Dopisywały nam dobre humory i ... pogoda.
Cele rajdu to: poznawanie własnej okolicy oraz form ochrony przyrody na terenie Gminy Dłutów, podnoszenie kondycji zdrowotnej - racjonalne spędzanie czasu wolnego, edukacja ekologiczna i prozdrowotna dzieci i młodzieży oraz kultywowanie tradycji. Odbyły się konkursy: ekologiczny, profilaktyczny i wiedzy o Gminie Dłutów i Powiecie Pabianickim.
W trakcie przejścia, w połowie trasy na uczestników czekała niespodzianka. Członkowie Dłutowskiego Klubu Motorowego na czele z Prezesem p. Tomaszem Kminem zorganizowali konkurs w przeciąganiu liny. Było dużo dobrej zabawy, puchary dla zwycięzców i słodycze dla wszystkich uczestników rajdu. Po przejściu zaplanowanej trasy na terenie szkoły czekało już turystyczne ognisko z kiełbaskami i Mikołaj, który wręczył każdemu uczestnikowi bez względu na wiek upominki i nagrody za konkursy. Mamy nadzieję, że znowu spotkamy się za rok na XVI Noworocznym Rajdzie z Mikołajem – Dłutów 2015.
Nad całością czuwały organizatorki: p. Mariola Seliga i p. Joanna Antoniak-Łacwik.
Więcej informacji i wyniki konkursów już wkrótce.
/06.01.2014 r./ POWIATOWY KONKURS „ECOLOGICAL SPELLING CONTEST”
Powiatowy Konkurs „ECOLOGICAL SPELLING CONTEST” - konkurs literowania o tematyce ekologicznej. Organizator - Gimnazjum w Dłutowie, nauczyciel języka angielskiego: mgr Agnieszka Dąbrowska.
Celem konkursu jest popularyzacja nauki języka angielskiego wśród uczniów gimnazjum powiatu pabianickiego, odkrywanie talentów językowych oraz poszerzanie znajomości słownictwa z zakresu ekologii / regulamin/.
/18.12.2013 r./ Szkolny Konkurs Literowania „Spelling Contest”
17 grudnia 2013 roku odbył się coroczny szkolny konkurs literowania „Spelling Contest’”. Jak co roku konkurs odbywał się w dwóch kategoriach dla uczniów grup A i B. Zadaniem uczniów było przeliterowanie usłyszanego słowa w języku angielskim.
Zwycięzcami są: Piotr Szymczak klasa 1b grupa A oraz Wanessa Stolarek klasa 3b - grupa B. Uczniowie otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz nagrody ufundowane przez wydawnictwa językowe - Pearson, Macmillan, Oxford.
Tegoroczny konkurs szkolny będzie miał swoją kontynuację w postaci Powiatowego Konkursu Literowania w języku angielskim o tematyce ekologicznej. Nasze Gimnazjum reprezentowane będzie przez Piotra Szymczaka oraz Marlenę Marek spellingowych liderów naszej szkoły. Szczegóły już wkrótce.
Organizator: Agnieszka Dąbrowska
/17.12.2013 r./ Dzień bez przekleństw
17 grudnia 2013 obchodziliśmy w naszej szkole „Dzień bez przekleństw”. Z tej okazji samorząd gimnazjum zorganizował konkurs na najciekawsze pomysły grzecznych przekleństw. Na głównym korytarzu ustawione zostało pudełko, do którego uczniowie mogli wkładać karteczki ze swoimi propozycjami. Następnie samorząd gimnazjum zapoznał się z propozycjami uczniów i wybrał zwycięzcę. Jest nim Wojtek Wlazło z klasy IB z hasłem „Na krzywą, prostopadłą!”. Otrzymano również inne kreatywne zastąpienia przekleństw m. in.:
„Na tłuste jagódki!” - Iza Hańczka
„Ty łysy pajączku czerwony!” - klasa IIIB
„Na zielonego renifera!” - Iza Hańczka
„Do stu tysięcy piorunów!” - Mateusz Gieras
„Do trzech łysych bałwanków!” - Wojtek Wlazło
„Do stu tysięcy ziemniaczków!” - Mariusz Jędrzejczyk
„Na skiśniętą papryczkę!” - Klaudia Fila
„Ty świnko Peppo!” - klasa IIIB
Marlena Marek kl. IIIB
/05.12.2013 r./ Mikołajkowe starcie - nauczyciele kontra uczniowie
W grudniu, jak co roku z okazji Mikołajek miało miejsce „starcie” nauczyciele kontra uczniowie. Drużyna nauczycieli w składzie: p. Joanna Antoniak - Łacwik, p. Ernest Cieśliczko, p. Agnieszka Dąbrowska, p. Aleksandra Koziara, p. Andrzej Oset, p. Marta Patek, p. Małogrzata Suwalak rywalizowali z uczniowską drużyną w składzie: Paulina Cieciorowska kl. 2b, Natalia Malinowska kl. 3a, Kinga Kudra kl. 3b, Kacper Bączał kl. 1b, Magda Pik kl. 1a, Sandra Nowicka kl. 2a.
Zawodnicy obu drużyn walczyli w następujących konkurencjach: rzuty do kosza, kręgle z piłką lekarską, strzały do bramki, przeciąganie liny, odbicia siatkarski w kole.
Rywalizacja była wyrównana, walka zaciekła, doping zagrzewający do działania… Niestety nauczyciele po raz kolejny polegli w sportowych zmaganiach z uczniami. Zabawa była przednia, mnóstwo śmiechu i wspaniała atmosfera, miejmy nadzieję, że za rok nauczycielom uda się pokonać złą passę i zwyciężyć w starciu ze swymi podopiecznymi.
/28.11.2013 r./ Konsultacje dla rodziców - grudzień 2013
Serdecznie zapraszamy rodziców uczniów Gimnazjum w Dłutowie w dniu 5 grudnia w godzinach 15.30 - 16.45 na konsultacje. W tych godzinach w szkole będą dostępni wszyscy nauczyciele uczący w gimnazjum.
/11.11.2013 r./ 95. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości
Gminne uroczystości z okazji 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się o godzinie 9.00 uroczystą Mszą Świętą w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dłutowie. Po mszy zebrani obejrzeli przedstawienie patriotyczne pt.: „BARWY MOJEJ OJCZYZNY” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Lotników Września 1939 roku w Dłutowie oraz Gimnazjum w Dłutowie. Następnie nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych i delegacji na cmentarz parafialny, gdzie zostały złożone kwiaty oraz zapalone znicze na grobach lotników i żołnierzy.
Przedstawienie patriotyczne pt.: „BARWY MOJEJ OJCZYZNY” uczniowie obejrzeli w szkole 8 listopada. Przedstawienie przygotowały: p. Milena Sumara, p. Aneta Burda i p. Aleksandra Koziara.
/31.10.2013 r./ Tematy projektów gimnazjalnych w roku szkolnym 2013/2014
W bieżącym roku szkolnym wyboru tematu projektu dokonujemy od 04.11.2013 r. (poniedziałek) do 08.11.2013 r. (piątek), w pierwszej kolejności zapisywani są uczniowie klas 2 i 3. Jeśli w wybranej grupie zabraknie już wolnych miejsc, należy wybrać sobie inny temat projektu. Uczniowie klas 2 muszą wykonać projekt w tym roku!
Zapisy do grup projektowych wyłącznie u p. Agnieszki Dąbrowskiej (sala 209).
Wszelkie pytania dotyczące projektów kierujemy do p. A. Dąbrowskiej lub bezpośrednio do pomysłodawcy projektu ( patrz tabela).
/23.10.2013 r./ Szkolenie dla rodziców „Trening rozwoju umiejętności wychowawczych”
Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dłutowie oraz Dyrektor Gimnazjum w Dłutowie uprzejmie zapraszają na szkolenie dla rodziców pt.: „Trening rozwoju umiejętności wychowawczych”. Szkolenie odbędzie się dn.: 24 października 2013 r. o godz. 16.30 w sali nr 209. Szkolenie zostanie przeprowadzone przez specjalistów z Ośrodka Psychoprofilaktyki „Nowa Perspektywa” z Krakowa i obejmować będzie następujące zagadnienia: proces komunikacji rodziców z dzieckiem, rola rodziców w motywowaniu dziecka do nauki, najnowsze metody pracy z dzieckiem w okresie buntu, „rozminowywanie” sytuacji konfliktowych, przyczyny zachowań agresywnych, uzmysłowienie praw i obowiązków rodzica.
Szkolenie ma na celu: uwrażliwienie rodzica na sposoby komunikacji, które ułatwiają wyjście z konfliktu oraz określenie, jaką rolę w wychowaniu dziecka odgrywa dom rodzinny, a jaką szkoła.
Serdecznie zapraszamy.
/19.10.2013 r./ 53. Centralny Zlot Młodzieży „Palmiry” 2013
W dniu 19.10.2013 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w 53. Centralnym Zlocie Młodzieży „Palmiry” 2013. Wydarzenie to zgromadziło ok. 1400 osób z całej Polski.
Palmiry to miejsce pamięci narodowej i pomnik martyrologii narodu polskiego obecnie oddział Muzeum Historycznego m. st. Warszawy. Znajduje się na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego. Na otoczonym młodymi lasami ogromnym cmentarzu znajdują się mogiły 2204 ofiar terroru hitlerowskiego. Pierwsza egzekucja odbyła się tu 14.12.1939 r. ostatnia 17.07.1941 r. Na cmentarzu las krzyży, po części tablic z sześcioramienną gwiazdą. Na niektórych nazwiska zidentyfikowanych ofiar, na większości data egzekucji. Nad cmentarzem górują trzy olbrzymie, betonowe krzyże na wydmie otoczonej jałowcami. Mają dłuższe boczne ramiona, symbolizujące rozwarte ręce rozstrzeliwanego.
Uczestnicy wycieczki w drodze do Kampinosu zwiedzili Łowicz m.in. Bazylikę oraz jej odnowioną i udostępnioną dla turystów wieżę widokową. Po dotarciu do wsi Truskaw uczniowie przebyli 7 km trasę po Puszczy Kampinoskiej. Puszcza prezentowała się wspaniale w kolorowej szacie i promieniach jesiennego Słońca. Na polanie „Pociecha” czekała na wędrowców wojskowa grochówka i pieczona kiełbasa. Każdy mógł podziwiać grupę rekonstrukcyjną Powstania Styczniowego: stroje i bron Powstańców. Następnie wszyscy udali się na cmentarz w Palmirach. Przy świetle pochodni odbył się apel poległych z salwami honorowymi. Delegacje różnych instytucji złożyły wieńce i wiązanki kwiatów. Ogromne wrażenie zrobił las krzyży oświetlonych tylko zapalonymi zniczami. Na pewno dla każdego uczestnika tej uroczystości było to niesamowite przeżycie.
/16.10.2013 r. Międzynarodowe Święto Żywności
16 października jest Międzynarodowym Świętem Żywności. Samorząd Uczniowski postanowił propagować zdrowe odżywianie, proponując tego dnia uczniom jarzynowe, świeże przekąski - kolorowe i wyśmienite kanapki. Pomysł nam bardzo "zasmakował"! Jesteśmy niezmiernie ciekawi, jaką niespodziankę przygotuje dla nas samorząd na Światowy Dzień Wegan!
Marlena Marek, kl. IIIB
/15.10.2013 r./ Dzień Nauczyciela
Dnia 15.10.2013 r. o godzinie 14.45 w naszym gimnazjum obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Na uroczystość tę zostali zaproszeni wszyscy nauczyciele, zarówno obecni, jak i emerytowani.
Z okazji tego święta uczniowie gimnazjum pod kierownictwem p. Aleksandry Koziary zorganizowali akademię upamiętniającą życie i twórczość sławnego polskiego poety, Juliana Tuwima. W uroczystości udział wzięli – Zuzanna Antoniak, Andżelika Staniaszek oraz Milena Kołodziej jako prowadzące, twórczość Juliana Tuwima popularyzowały wystąpienia uczniów m. in.: Natalii Malinowskiej, Marleny Marek, Roberta Tomaszewskiego, Martyny Stępień, Darii Sadurskiej, Dominiki Jarzębowskiej, Weroniki Jakubek, Edyty Wieczorek, Magdy Pik, Basia Stolarek. Po części poetyckiej uczniowie szkoły podstawowej zaprezentowali scenkę komediową pod tytułem „Długa droga do Itaki”, a uczennice gimnazjum – Klaudia Guzenda i Wanessa Stolarek zaśpiewały piosenkę pt. „Małe rzeczy” Sylwii Grzeszczak przy akompaniamencie gitary. Następnie przedstawiciele samorządu obu szkół przedstawili wyniki ankiet przeprowadzonych pośród wszystkich uczniów w naszej szkole. Ankiety zawierały jedenaście konkurencji, do każdej trzeba było dopasować jednego pedagoga nauczającego w szkole. Po przeliczeniu wszystkich głosów wyniki wyglądały następująco:
Najzabawniejszymi nauczycielami zostali: miejsce I - ks. Radosław Krych, miejsce II - p. Andrzej Oset, miejsce III - p. Magdalena Ciężka.
Najatrakcyjniejszymi nauczycielami zostali: miejsce I - ex aequo p. Marta Patek i p. Aleksandra Koziara, miejsce II - p. Agnieszka Dąbrowska, miejsce III - p. Andrzej Oset.
Najbardziej wymagającymi nauczycielami zostali: miejsce I - p. Agnieszka Dąbrowska, miejsce II - p. Ewa Sęcio, miejsce III - p. Marta Patek.
Prowadzącymi najciekawsze zajęcia zostali: miejsce I - p. Andrzej Oset, miejsce II - p. Marta Patek, miejsce III - p. Waldemar Hanczka.
Prowadzącymi najnudniejsze zajęcia zostali: miejsce I - p. Ewa Sęcio, miejsce II - ex aequo p. Ernest Cieśliczko i p. Magdalena Ciężka, miejsce III - ex aequo p. Ewa Sarnowiak i p. Marzena Kruszek.
Najmodniejszymi nauczycielami zostali: miejsce I - p. Marta Patek, miejsce II - p. Agnieszka Dąbrowska, miejsce III - p. Andrzej Oset.
Najbardziej zapracowanymi nauczycielami zostali: miejsce I - p. Andrzej Oset, miejsce II - p. Dyrektor Joanna Malinowska, miejsce III - ex aequo p. Małgorzata Marek i p. Agnieszka Dąbrowska.
Najbardziej wysportowanymi nauczycielami zostali: miejsce I - p. Waldemar Hanczka, miejsce II - p. Agnieszka Dabrowska, miejsce III - p. Igor Szepelski.
Najbardziej pomysłowymi nauczycielami zostali: miejsce I - p. Marta Patek, miejsce II - p. Andrzej Oset, miejsce III - ex aequo p. Agnieszka Dabrowska i ks. Radosław Krych.
Nauczycielem roku 2013/2014 został ks. Radosław Krych. Wyróżniono także jeszcze jedną osobę z grona pedagogicznego gimnazjum, była to p. Dyrektor Joanna Malinowska, która otrzymała dyplom w konkurencji o nazwie „Serce na dłoni”.
Uroczystość zakończyła się około godziny 16.30, a wszyscy zgromadzeni opuszczali salę w pogodnych nastrojach, oraz z uśmiechem na twarzy.
Natalia Malinowska, kl. IIIA
/10.10.2013 r./ Wycieczki do Łodzi i do Zgierza
Dnia 10.10.2013 r. uczniowie naszego gimnazjum wybrali się na wycieczkę do łódzkiego parku zoologicznego oraz do parku linowego w Zgierzu pod opieką p. J. Łacwik, p. M. Ciężkiej i p. W. Hanczki.
Pierwszą punktem programu było ZOO, po którym oprowadziła nas nasza nauczycielka biologii, p. Magdalena Ciężka. W parku zoologicznym mieliśmy możliwość obserwować wiele gatunków zwierząt - na wolnym wybiegu widzieliśmy wielbłądy, żyrafy, tygrysy, zebry, słonie, wikunie, kangury, małpki kapucynki, natomiast w wiwarium - niezmierne bogactwo ryb, płazów, gadów oraz owadów, np. piranie, płaszczki, połoz zielony, rak luizjański, rzekotka szmaragdowa, żółwiak chiński, wąż eskulapa, pająk ptasznik. Oprócz przyglądania się tym cudom przyrody, aktywnie pogłębialiśmy wiedzę. Lekcje w terenie przygotowali uczniowie klas II, którzy przytoczyli ciekawostki o różnych gatunkach. Ponadto każda klasa otrzymała kartę pracy do wypełnienia - podsumowanie lekcji „w terenie”. Próbowaliśmy też stanąć w szranki z „naturą”, mierzyliśmy długość naszych skoków z miejsca i porównywaliśmy wyniki z tabelą sprawności różnych zwierząt i ... nie wypadliśmy imponująco. Po zakończeniu wizyty w ZOO, wycieczka udała się do Zgierza.
Kolejną atrakcją dnia był park linowy. Spragnionym przygód oferował trzy trasy: łatwą - zieloną, średnią - niebieską i trudną - czerwoną. Trzy poziomy trudności zależały od wysokości lin rozpostartych między drzewami i od przeszkód, które trzeba było pokonać. Ostatnia przeznaczony był dla najzuchwalszych, lecz również i takich w naszej szkole nie brakowało. Mimo to jednak nie dla każdego wysokość nie stanowiła bariery. Na początku wszyscy przeszli krótkie szkolenie, a następnie „śmigali” w powietrzu, świetnie się bawiąc. Po tym zastrzyku adrenaliny głodni uczestnicy udali się do ulubionego miejsca - jednej z restauracji typu fast food. Nasyceni i pełni wrażeń uczniowie po południu wrócili do Dłutowa.
Śmiało mogę powiedzieć, opierając się na opinii uczestników wycieczki, że wszystkim wyjazd bardzo się podobał oraz wielu chętnie by go powtórzyło.
Paulina Wojna, kl. IIIB
/02.10.2013 r./ "Muzyka pop" - audycja muzyczna
W dniu 2 października 2013 roku odbyło się już drugie w tym roku szkolnym spotkanie muzyczne. Tytuł audycji: „Muzyka pop”, więc tematem była muzyka pop. Po krótkim wprowadzeniu w historię muzyki, zaczęła się nasza „podróż’’. Poznaliśmy sylwetki najciekawszych artystów muzyki pop, m.in. grupy Abba, Whitney Huston, Madonny, Michaela Jacksona. Posłuchaliśmy najpopularniejszych utworów tych wykonawców: „Gimmie Gimmie”, „Waterloo”, „ I wanna dance with somebody”, „Material girl”, „4 minutes”, „Beat it Thriller”.
Słuchanie muzyki umilały nam układy taneczne. Do piosenki Michaela Jaksona zobaczyliśmy taniec, w którym niestety zabrakło słynnego księżycowego kroku. Mieliśmy możliwość nauczyć się kroków dwóch nowoczesnych tańców. Świetnie bawiliśmy się, tańcząc do piosenki pt.: ,,One way or another‘’ zespołu One Direction. Szkoda, że przedstawienie tak szybko się skończyło, bo bardzo chcielibyśmy się jeszcze pobawić.
Izabela Malinowska kl.II b
/01.10.2013 r./ Międzynarodwy Dzień Muzyki
We wtorek, 1 października 2013r., świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Muzyki. Z tej okazji na przerwach zostały odtworzone piosenki i melodie, które wcześniej wybrali uczniowie każdej z klas. Wśród utworów pojawił się m.in. lubiany przez wszystkich taniec belgijski zespołu Lais o tytule „T-smidje", „Cisza” - Kamila Bednarka, „You can't stop the beat” - Wally'ego Lopeza, „A little party never killed nobody” - Fergie, „We own it” - 2 Chaiza i Wiza Khalify oraz inne utwory popularne wśród gimnazjalistów. Każdy miło spędził czas, bawiąc się i tańcząc w rytm ulubionych utworów.
Mamy nadzieję, że Samorząd Uczniowski jak najszybciej powtórzy muzyczne atrakcje, by każdy z uczniów mógł zanucić, myśląc o swojej szkole - „Ja uwielbiam ją...”!
Dominika Gieras, kl. IIA
/30.09.2013 r./ Dzień chłopaka - 2013
W dniu 30. 09. Samorząd Uczniowski zorganizował wybory Mistera Gimnazjum. Uczestniczyli w nich chłopcy, reprezentanci poszczególnych klas: Ia – Maciej Urbański, Ib – Adrian Strachowski, IIa – Jakub Szajder, IIb – Tomasz Kopycki, IIIa – Patryk Szymański, IIIb – Adam Jach. Chłopcom towarzyszyły asystentki: Ia – Zuzanna Antoniak, Ib – Patrycja Janczyk, IIa – Dominika Gieras, IIb – Paulina Cieciorowska, IIIa – Andżelika Radzikowska, IIIb – Anna Markowiak.
Pierwszą konkurencją było plecenie warkocza tj. wykonanie autorskiej fryzury przez młodego adepta fryzjerskiego na głowie swoich odważnych modelek. Drugim zadaniem było pomalować paznokcie u rąk swoich asystentek, które za wytrwałość otrzymały na własność lakiery do paznokci. Następną konkurencją było rozpoznanie przez panów przypraw kuchennych. Zręczność badało kolejne zadanie – żonglerka piłką. Ostatnim sprawdzianem wiedzy chłopców był quizz pt. „Wiedza o...”, zawierający pytania o sukcesy sportowe znanych piłkarzy.
Na koniec konkursu ogłoszono wyniki: III miejsce – Adrian Strachowski (16 pkt), II miejsce - Jakub Szajder (18 pkt), I miejsce - Tomasz Kopycki (24 pkt). Każdy chłopiec, uczestnik zabawy dostał słodki upominek, a zwycięzca, Tomek Kopycki otrzymał trofeum, koszulkę z napisami: „Mister szkoły” i „Jestem boski”. Wyglądał w niej zniewalająco!
Bardzo spodobał nam się pomysł na zorganizowanie tego typu imprezy, bo bawiliśmy się doskonale. Nie możemy się doczekać kolejnych podobnych atrakcji...
Kinga Stępień, kl. IIa
/26.09.2013 r./ EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW 2013/2014
26 września uczniowie Gimnazjum świętowali Dzień Języków rozwiązując quiz sprawdzający ich wiedzę z zakresu kultury Wielkiej Brytanii oraz Niemiec, quizy testujące znajomość słownictwa i zwrotów z języka polskiego, angielskiego i niemieckiego. Ponadto stworzyliśmy poster składający się z flag krajów anglojęzycznych oraz Niemiec.
W tym dniu z nauczycielami języków obcych porozumiewać można było się wyłącznie w nauczanym przez nich języku - śmiechu było, co niemiara.
Po rozwiązaniu quizów zostały one skrupulatnie sprawdzone przez nauczycieli języków obcych i tak tytuł „Szkolnych Poliglotów 2013” otrzymała klasa 1b (35 punktów), deklasując tym samym uczniów klas 3 (34 punkty), którzy zajęli drugie miejsce oraz uczniów klasy 2a, którzy zajęli trzecią pozycje (32 punkty). Wszystkim uczniom gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie, którego nie brakowało - zapraszamy za rok….
Organizatorzy: Agnieszka Dąbrowska, Ernest Cieśliczko.
/19.09.2013 r./ Wygibasy z gimbazy
Dnia 19.09.2013 r. w czwartek na godzinach wychowawczych w naszej szkole w ramach międzyszkolnego starcia klas: "Klasa na medal" członkowie Samorządu Uczniowskiego zorganizowali konkurencje o nazwie "Wygibasy z gimbazy". W zawodach tych udział brało sześć drużyn, a każda z nich liczyła sześć osób.
Oto składy drużyn z poszczególnych klas:
Klasa IA
Milena Kołodziej, Mariusz Jędrzejczyk, Dominika Jarzębowska, Adrian Kowalski, Maciek Urbański, Żaneta Moszkowicz.
Klasa IB
Ewa Kmieć, Patrycja Janczyk, Agata Kopycka, Natalia Grzanka, Adrian Strachowski, Wojciech Wlazło.
Klasa IIA
Damian Sobieraj, Bartek Jończyk, Dawid Małkus, Krystian Bolonek, Czarek Kudra, Maciek Dybała.
Klasa IIB
Mateusz Gajda, Patryk Granczka, Marcin Scieszko, Łukasz Prus, Dominik Jerzak, Bartłomiej Wlazło.
Klasa IIIA
Rafał Jaszczak, Karol Chrzan, Patryk Szymański, Adam Jerzak, Konrad Janczyk, Marcin Kmieć.
Klasa IIIB
Michał Skupień, Norbert Barański, Adam Jach, Anna Markowiak, Wanessa Stolarek, Kinga Kudra.
Uczestnicy mieli za zadanie ze swoich ciał ułożyć kolejno trzy figury: kwiatek, literę i statek kosmiczny. Na każde z zadań uczniowie mieli przeznaczone 3 minuty. Widzowie bawili się znakomicie, a każda z drużyn spisała się doskonale. Kilka drużyn zaskoczyło swoją bezkresną kreatywnością. Kwiat klasy IIIA był piętrową kondygnacją, litera "W" klasy IIIB miała wysokość około 2 metrów, a statek kosmiczny klasy IIA obracał się wokół własnej osi!
Kiedy drużyny wykonały już wszystkie zadania jury w składzie: p. Waldemar Hańczka, p. Magdalena Ciężka, p. Małgorzata Suwalak i p. Agnieszka Dąbrowska, wydało werdykt, który wyglądał następująco:
miejsce 1 - kl IIIB,
miejsce 2 - kl IB,
miejsce 3 - kl IA,
miejsce 4 - kl IIA,
miejsce 5 - kl IIIA,
miejsce 6 - kl IIB.
Natalia Malinowska - klasa IIIA
/17.09.2013 r./ Marta Pieczyńska o Nowej Zelandii
We wtorek 17 września odwiedziła nas absolwentka naszej szkoły, p. Marta Pieczyńska, aby podzielić się z nami wrażeniami z podróży do Nowej Zelandii. W podróż wybrała się ze swoim mężem Jackiem, chcąc zrealizować swoje dziecięce marzenie. Podróżniczka, bo tak śmiało możemy o niej powiedzieć, pokazała nam pamiątki, zdjęcia oraz podzieliła się z nami wrażeniami z podróży, która trwała 3 miesiące. Nasza turystka miała okazję zwiedzić stolicę tego kraju, Wellington (nazywane też „wietrznym miastem”), muzeum Te Papa, jezioro Taupo, różne parki narodowe oraz podziwiać malownicze krajobrazy, np. las paproci, który wygląda jak ten sprzed kilku milionów lat. Tylko tam zobaczyć można błękitne, żółte jeziora, które zyskały magiczne kolory dzięki obecności dużych ilości pierwiastków chemicznych. Głównym celem podróżniczki były piękne i wysokie góry Nowej Zelandii, mogła zobaczyć m. in. wulkany w Tongariro NP., piękne szczyty w Parku Narodowym Artur’s Pass oraz Mt. Aspiring, a także Park Narodowy Góry Cooka z najwyższym szczytem w kraju o tej samej nazwie. Podczas prezentacji podziwiać mogliśmy przywiezione fragmenty skał: lawy i tufu wulkanicznego.
Pani Marta oprócz wspaniałych widoków miała okazję podziwiać imponującą florę i faunę Nowej Zelandii. Tylko tam występuje kea - papuga górska, jeden z najinteligentniejszych ptaków na świecie i tam też występują osobliwe rośliny mięsożerne, rosiczki, które żywią się owadami. Od tej ciekawej osoby dowiedzieliśmy się dużo rozmaitych rzeczy, np. że rdzenni mieszkańcy Nowej Zelandii to Maorysi, a ich narodowy taniec to haka, oraz poznaliśmy wiele zwyczajów tamtejszych mieszkańców.
Panią Martę urzekli tamtejsi ludzie, ich uczciwość i niezwykłe poczucie humoru. Poznała tam wiele niezwykłych postaci, takich jak pani Maria - wesoła osoba ze smutną przeszłością. Podczas II wojny światowej, gdy była mała, uciekła ze Związku Radzieckiego razem z innymi dziećmi „pod opieką” armii Andersa do Afryki, a potem do Nowej Zelandii. Pomimo upływu czasu pamięta o swojej pierwszej ojczyźnie.
Naszą euforię wzbudziły krótkie filmiki pokazujące skok podróżników na banji i wspomniany wyżej taniec haka.
Na sam koniec p. Marta zdradziła nam, za co kocha Nową Zelandię: za przepyszne lody, za wzajemne zaufanie i poczucie humoru, brak tłumów, piękne widoki, smaczne, zdrowe jedzenie, czyste powietrze i ciekawe miejsca, gdzie nie można narzekać na nudę.
Julia Gawin Kl. IIIb
/14-15.09.2013 r./ III Festiwal Modeli Plastikowych - Łask 2013
W dniach 14-15 wrzesnia br. odbył się pod patronatem Burmistrza Łasku i Dowódcy 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku III Festiwal Modeli Plastikowych. Festiwal zorganizowany został przez "Modelarzy Redukcyjnych Łask - Grupa Archeo". W ramach współpracy szkoły ze Stowarzyszeniem Entuzjastów Lotnictwa "Grupa Archeo Łask" i 32. Bazą Lotnictwa Taktycznego w Łasku czterech uczniów naszego gimnazjum: Mateusz Gajda - kl. IIb, Karol Chrzan, Rafał Jaszczak i Patryk Szymański - kl. IIIa z opiekunem p. Andrzejem Oset przez dwa dni "zabespieczali" modele zgłoszone na festiwal przed ewentualnym uszkodzeniem przez zwiedzających. W podziękowaniu za pomoc w organizacji festiwalu wszyscy otrzymali znaczki stowarzyszenia i pamiątkowe deski.
Więcej informacj na temat festiwalu - www.archeolask.pl.
/11.09.2013 r./ Tanecznym krokiem w nowy rok szkolny
W drugim tygodniu września 2013 r. w naszym dłutowskim gimnazjum na długich przerwach zostały zorganizowane lekcje tańca belgijskiego. Prowadzącymi pokazy taneczne były przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Marlena Marek (kl. IIIB ), Wanessa Stolarek (kl. IIIB), Klaudia Guzenda (kl. IIB) i Andżelika Staniaszek (kl. IB). W spotkaniach tanecznych mógł brać udział każdy chętny uczeń, zarówno z podstawówki, jak i z gimnazjum.
Pierwsze lekcje tańca miały odbyć się przed głównym wejściem do gimnazjum, jednakże ze względu na warunki atmosferyczne, zabawa została przeprowadzona na sali gimnastycznej. Wszyscy uczniowie bawili się świetnie, a "belgijka" cieszyła się w szkole bardzo dużym zainteresowaniem. Dlatego też przewodnicząca SU zdecydowała, że jeszcze w tym samym tygodniu ponownie zostaną przeprowadzone w naszym gimnazjum lekcje tańca belgijskiego.
Natalia Malinowska - klasa IIIa
/5-7.09.2013 r./ 81. rocznica śmierci Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury /Ustroń - Cierlicko/
W dniach 5-7 września br. delgacja Szkoły Podstawowej im. Lotników Września 1939 roku w Dłutowie, w składzie: p. Danuta Syryczyńska, Zuzanna Antoniak, Daria Sadurska i Piotr Szymczak /obecnie uczniowie I klasy Gimnazjum w Dłutowie/ uczestniczyła w obchodach 81. rocznicy śmierci kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. Stanisława Wigury, z udziałem młodzieży szkół czeskich i polskich, połączonych z uroczystościami organizowanymi przez Dom Polski w Cierlicku /Czechy/, pod nazwą "Młode Żwirowisko". Delegacja szkoły podstawowej pojechała do Ustronia i Cierlicka na zaproszenie Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego Rzeczypospolitej Polskiej. W skład delegacji oprócz p. dyrektor weszli uczniowie, którzy zwyciężyli w III Szkolnym Konkursie Wiedzy o Lotnictwie Polskim w latach 1918-2012 w szkole podstawowej. W Ustroniu odbył się finał konkursu "Hsitoria Lotnictwa Polskiego", w którym w grupie szkół podstawowych III miejsce zajął Piotr Szymczak.
/26.08.2013 r./ Inauguracja roku szkolnego 2013/2014
Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dłutowie i Dyrektor Gimnazjum w Dłutowie informują, iż inauguracja roku szkolnego 2013/2014 rozpocznie się 2 września 2013 r. Mszą Św. o godz. 9:00 w kościele NSPJ w Dłutowie. Po Mszy Św. o godz. 10:00 uczniowie spotykają się na inauguracji w szkole.
1 września w 74. rocznicę wybuchu II wojny światowej zapraszamy na uroczystą Mszę Św. o godz. 11:30 w intencji poległych lotników, żołnierzy i mieszkańców Gminy Dłutów. Po mszy nastąpi przejście na cmentarz parafialny, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.