Menu główne:
/04-06.04.2013 r./ Relacja z wycieczki szkoleniowej po województwie warmińsko-mazurskim
W dniach 04-06.04.2013 r. odbyła się wycieczka szkoleniowa w ramach przygotowań do Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego o województwie warmińsko-mazurskim organizowanym przez PTTK. Uczniowie poznawali walory przyrodnicze i antropogeniczne Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Na trasie trzydniowej wycieczki znalazły się następujące miejsca: Olsztyn, Mikołajki, Gierłoż, Św. Lipka, Gietrzwałd, Olsztynek, Grunwald, Niedzica. Uczestników bardzo zainteresowały opowieści przewodnika o pobycie Hitlera w Wilczym Szańcu k. Gierłoży, skąd sprawował władzę nad podbitą Europą. Tutaj też odbył się nieudany zamach na jego życie.
Podczas "zdobywania" przez uczniów pól Grunwaldu bardzo mocno świeciło Słońce chyba tak samo jak przed bitwą Władysława Jagiełły z Krzyżakami 15 lipca 1410 roku. Z tą jednak różnicą, że teraz leżało dodatkowo jakieś 60 cm śniegu i panowała niesamowita cisza! Wszystkim bardzo spodobał się krajobraz polodowcowy z licznymi jeziorami, zamki krzyżackie oraz biskupów warmińskich, a także sanktuaria maryjne. Przyroda spłatała figla naszej ekspedycji, ponieważ zwiedzanie terenu, choć w kwietniu odbywało się w zimowych warunkach.
/12.01.2013 r./ XIV Noworoczny Rajd z Mikołajem
Już po raz czternasty odbył się Noworoczny Rajd z Mikołajem. Organizatorkami rajdu był p. Mariola Selig - wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dłutowie oraz Joanna Antoniak-Łacwik z Gimnazjum w Dłutowie. Do udziału w rajdzie zgłosiły się nastęujące szkoły i grupy: SP Szynczyce, SP Czarnocin, SP Wadlew, SP Wolbórz, SP Golesze Duże, SP Pawlikowice, SP Górki Duże, SP Łaznów, SP nr 1 Tomaszów Mazowiecki, SP Chechło, Zespół Szkół nr 5 w Pabianicach, SP Petrykozy, SP w Lubcu, Gimnazjum nr 3 Tomaszów Mazowiecki, Gimnazjum w Szczercowie, Środowiskowy Dom Samopomocy w Pabianicach, Klub Turystyki Pieszej "Aaron", SP w Dłutowie i Gimnazjum w Dłutowie. Razem ponad 350 uczestników. Z zaproszonych gości swą obecnością zaszczycili nas: p. Jacek Barasiński - Sekretarz powiatu pabianickiego, p. Małgorzata Biegajło - Dyrektor PODNiDM w Pabianicach, p. Zofia Szmidt - Główny konsultant PODNiDM w Pabianicach - inicjatorka i organizatorka ośmiu Noworocznych Rajdów Z Mikołajem, p. Sławomir Szczesio - Prezes Oddziału PTTK w Pabianicach, p. Grażyna Maślanka-Olczyk - Wójt Gminy Dłutów, p. Jolanta Pietras - Sekretarz Gminy Dłutów, p. Krzysztof Jędrys - przedstawiciel policji, p. Andrzej Oset - Przewodniczący Rady Gminy Dłutów i oczywiście Święty Mikołaj.
Po powitaniu uczestników przez p. Danutę Syryczyńską - Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego i p. Joannę Malinowską - Dyrektora Gimnazjum w Dłutowie rozegrano kilka konkursów, po czym wszyscy ruszyli w drogę zgodnie z zaznaczoną na mapie trasą. Po powrocie do szkoły na uczestników rajdu czekały przygotowane dwa ogniska przy, których można było się ugrzać i upiec kiełbaskę. Następnie nastąpiło podsumowanie rajdu i wręczenie nagród oraz paczek przez Świętego Mikołaja. Następny rajd już za rok. Serdecznie zapraszamy!
/08.12.2012 r./ XVI Rajd Gwiazdkowy
W dniu 8 grudnia 2012 r. drużyna Gimnazjum w Dłutowie brała udział w XVI Rajdzie Gwiazdkowym organizowanym przez PTTK Pabianice i Klub Turystyki Pieszej AARON. Drużyna składała się z 9 uczniów klas I pod opieką Joanny Malinowskiej.
O godzinie 9.20 wraz z grupą ze Szkoły Podstawowej i wolontariuszem Pawłem wyruszyliśmy autobusem do Pabianic. Tam zaczęliśmy od zwiedzenia Zamku i wystawy tematycznej, nt Judaizmu na ziemi łódzkiej oraz poświęconej Henrykowi Debichowi. Następnie ruszyliśmy na trasę rajdu. Przeszliśmy na MOSIR na Bugaju i dalej Lasem Miejskim doszliśmy do Czyżeminka. Po drodze podziwialiśmy las w pięknej zimowej szacie, bowiem pogoda dopisała znakomicie i drzewa wyglądały przepięknie. Oczywiście jak przystało na pierwszą „śnieżną” wycieczkę tej zimy nie obyło się bez zabaw na śniegu. Na mecie rajdu w Czyżeminku spotkaliśmy Mikołaja, któremu zaśpiewaliśmy kolędę i dostaliśmy od niego paczki. Po pamiątkowym zdjęciu rozgrzaliśmy się na świetlicy ciepłą herbatą i pysznym bigosem. Do domu wróciliśmy zadowoleni z miło spędzonego czasu.
/27-28.11.2012 r./ Relacja z wycieczki do Tropical Islands
W dniach 27-28 listopada 2012 roku uczniowie naszej szkoły odwiedzili wodny park rozrywki "Tropical Islands" pod Berlinem.
Znajduje się on w największej hali samonośnej świata. Była to dawniej hala produkcyjna sterowców. W latach 1938-45 na terenie obecnego resortu wypoczynkowego "Tropical Islands" mieściło się lotnisko wojskowe niemieckich sił powietrznych dla szkoły lotniczej Brand Gruben. Jako sowieckie lotnisko wojskowe funkcjonowało od 1945 do 1950 roku.
Podczas pobytu na wyspie tropikalnej uczniowie poznali na własnej skórze, jakimi cechami odznacza się klimat równikowy. Okazało się, że nie wszystkim ten klimat służył. Było po prostu za duszno i za gorąco.
Pomimo tych "niedogodności" błękitna woda, biały piasek i soczysta zieleń zrobiły swoje. Wszyscy zażywali kąpieli (doskonaląc swoje umiejętności pływackie) w Morzu Południowym oraz na lagunie z wodospadami i rwącą rzeką. Chłopcom spodobały się zjeżdżalnie wodne.
Najbardziej naszym gimnazjalistom przypadło do gustu budowanie domu z klocków "Lego" na placu zabaw dla dzieci oraz noc spędzona na plaży.
Niestety dwa dni szybko minęły. Na pewno każdy przywiózł ze sobą bagaż pełen wspaniałych, niezapomnianych chwil.
/08.11.2012 r./ Wycieczka do Uniejowa
8 listopada uczniowie gimnazjum wzięli udział w wycieczce do Uniejowa. Czterdziestoosobowa grupa pod opieką p. Małgorzaty Marek i Joanny Łacwik wyjechała o godzinie 8.00 ze szkoły, aby dotrzeć do Kasztelu rycerskiego w Uniejowie. Pierwszym punktem programu była prezentacja strojów średniowiecznych oraz broni z epoki. Na własne oczy zobaczyliśmy giezło, czyli średniowieczną bieliznę, suknie letnie i zimowe płaszcz cięty z koła, pas, skórzane obuwie. Mieliśmy również okazję zobaczyć i usłyszeć jak strzelano z rusznicy. Następnie uczniowie zostali podzieleni na dwie drużyny. Jedni trenowali strzelanie z łuku, a drudzy rzut włócznią do celu. Trochę zziębnięci obejrzeli przerażającą wystawę średniowiecznych narzędzi tortur.
I wreszcie nadszedł upragniony moment wycieczki – wejście na basen do term. Mimo, że na dworze siąpił deszcz i było chłodno, 35 stopniowa woda pozwoliła kąpać się na zewnątrz. Korzystając z różnych atrakcji, tj. zjeżdżalni, rwącej rzeki i masaży wodnych, dwie godziny minęły jak jedna chwila. Troszkę zmęczeni, ale zadowoleni zjedliśmy obiad i wróciliśmy do domu. Uczestnicy zaliczyli wycieczkę do udanych.
/12.05.2012 r./ Ogólnopolski Turniej Turystyczno-Krajoznawczy 2011/2012
Już od lat uczniowie naszej szkoły biorą udział w Ogólnopolskim Turnieju Turystyczno Krajoznawczym PTTK. Również w tym roku wzięły udział aż trzy drużyny. Oto ich składy:
I drużyna: Marlena Marek, Paulina Wojna, Klaudia Winer
II drużyna: Aleksandra Marek, Anna Markowiak, Robert Tomaszewski
III drużyna: Karol Chrzan, Wojtek Kmieć, Konrad Janczyk.
W tym roku w turnieju sprawdzana była wiedza o zabytkach ciekawych miejscach woj. dolnośląskiego. Uczniowie musieli również wykazać się umiejętnościami z zakresu czytania map, udzielania pierwszej pomocy, czy rozpoznawania roślin. Swoją wiedzę i umiejętności nasi krajoznawcy mogli doskonalić podczas wycieczki szkoleniowej po woj. dolnośląskim.
Na szczeblu powiatowym drużyna dziewcząt: Marlena Marek, Paulina Wojna, Klaudia Winer zajęła I miejsce i zakwalifikowała się do następnego etapu.
Finał wojewódzki odbył się 12.05.2012 roku w miejscowości Walichnowy. Rywalizacja była bardzo zacięta.
Nasza drużyna zajęła V lokatę w województwie!
/28.02.2012 r./ Ogólnopolski Konkurs Krajoznawczy PTTK „Poznajemy Ojcowiznę”
28.02.2012 r. w Sali Kominkowej Starostwa Powiatowego w Pabianicach odbyło się podsumowanie powiatowego finału Ogólnopolskiego Konkursu Krajoznawczego PTTK „Poznajemy Ojcowiznę”, w którym wzięli udział również uczniowie naszej szkoły. Marlena Marek za pracę „Gdy wyjeżdżam do babci to…” zajęła II miejsce, a Weronika Dzierżawska za „Bliskie i dalekie miejsca do których tęsknię” uplasowała się na III miejscu. Obydwie prace zakwalifikowały się do finału wojewódzkiego. W Zgierzu odbyło się podsumowanie tego finału i tak praca Marleny zdobyła II miejsce, a praca Weroniki otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy!!!
/15.02.2012 r./ Konkurs „Przez lądy morza i oceany… Afryka”
15 lutego 2012 r. w PODNiDM w Pabianicach odbyło się uroczyste podsumowanie wojewódzkiego konkursu „Przez lądy morza i oceany…Afryka”. Konkurs rozwija pasje, uzdolnienia i zainteresowania gimnazjalistów, pogłębia ich wiedzę i umiejętności geograficzne przydatne w dalszej nauce, na egzaminach zewnętrznych i życiu codziennym. Ola Marek na szczeblu wojewódzkim zdobyła tytuł laureata. Z rąk kuratora Oświaty w Łodzi otrzymała dyplom i nagrody. Nagrodą specjalną dla wszystkich były interesujące wykłady o Afryce wygłoszone przez Marka Borwińskiego i Marka Walischa – podróżników i pracowników naukowych UŁ.
Serdecznie gratulujemy!!!
Wycieczka szkoleniowa po woj. dolnośląskim
Jak co roku uczniowie naszego gimnazjum będą brali udział w Ogólnopolskim Młodzieżowym Turnieju Turystyczno-Krajoznawczym. Aby lepiej przygotować się do konkursu została zorganizowana wycieczka szkoleniowa po woj. dolnośląskim, w której wzięli udział uczniowie ze szkoły podstawowej, gimnazjum jak i szkoły średniej. Uczniowie zwiedzili Wrocław, Oleśnicę, weszli na Ślężę. Słuchali ciekawostek o województwie przygotowanych przez P. Z. Szmidta. Na pewno wykorzystają zdobytą wiedzę w rozwiązywaniu testów konkursowych. Życzymy powodzenia.
/14.01.2012 r./ XIII Noworoczny Rajd z Mikołajem w Dłutowie
W dniu 14 stycznia 2012 roku został zorganizowany kolejny Rajd z Mikołajem. W rajdzie wzięło udział prawie 300 uczestników z różnych szkół i klubów - m.in. z Pabianic, Chechła, Wadlewa, Górek Dużych, Wolborza, Szczercowa no i z Dłutowa. Rajd rozpoczął się konkursowo. W szkole - odbyły się 4 konkursy: profilaktyczny, ekologiczny, o gminie i powiecie i czytelniczy. Po napisaniu konkursów wszyscy uczestnicy na czele z Mikołajami (dotarło trzech) wędrowali po uroczych zakątkach wokół Dłutowa trasą leśną o długości ok.5 km. Nad naszym bezpieczeństwem czuwał policjant z Posterunku w Dłutowie - p. Krzysztof Jędrys. Po marszu przed szkołą czekała na wszystkich gorąca herbata z cytryną, dwa ogniska i kiełbaski oraz Mikołaje z pełnym workiem prezentów. Każdy uczestnik rajdu otrzymał od Mikołaja paczkę ze słodyczami. Na zakończenie rajdu (na sali gimnastycznej) odbyło się podsumowanie konkursów i wręczenie nagród ufundowanych przez licznych sponsorów rajdu. Na rajdzie - jak co roku- nie zabrakło również pani Wójt Gminy Dłutów - p. Grażyny Maślanka-Olczyk. Nad prawidłową organizacją rajdu pracowali prawie wszyscy nauczyciele i pracownicy obsługi Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Dłutowie.
O bogate paczki od Mikołaja, o nagrody w konkursach oraz o chleb i kiełbasę do ogniska zadbali sponsorzy rajdu:
Wszystkim sponsorom Organizatorzy rajdu bardzo dziękują!
/25.11.2011 r./ Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy PTTK
25 listopada 2011 r. odbyły się eliminacje wojewódzkie Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego PTTK dla dzieci i młodzieży. Każdy uczestnik konkursu musiał przygotować i przedstawić dwie prezentacje. W tych eliminacjach wzięły udział Marlena Marek i Weronika Dzierżawska. Weronika prezentowała tekst pt. „Metamorfozy Dłutowa” i „Bliskie i dalekie miejsca, do których tęsknię” natomiast Marlena „Trzy pałace, trzy historie” oraz tekst o zagadkowym tytule „Gdy wyjeżdżam do babci to…”. Marlena zdobyła czwarte miejsce, natomiast Weronika zakwalifikowała się do finału. Finał polegał na tym, że musiała przez dwie minuty mówić na wylosowany temat. Był to bardzo stresujący moment dla Weroniki, ale bez problemu opowiadała o „Ciekawych miejscach, ciekawych ludziach swojego regionu” i wywalczyła III miejsce w województwie. Gratulujemy!!!
Obserwacja nietoperzy na terenie jaskiń Jury Krakowsko-Wieluńskiej i bunkrach w Konewce
W styczniu w ramach projektów unijnych odbyły się również wyjazdy zimowe – obserwacja nietoperzy w jaskiniach jury Krakowsko-Wieluńskiej i poniemieckich bunkrach w Konewce, pod opieką zoologa z Wydziału Biologii UŁ i nauczycielki biologii – p. Magdaleny Ciężkiej. Uczniowie poznają środowisko życia, obserwują i rozróżniają gatunki nietoperzy, które zimują w tych miejscach. Mają także niespotykaną okazję potrzymać i z bliska oglądać te ciekawe zwierzęta, obalając mity na ich temat. Zdobytą wiedzę utrwalają wypełniając przygotowane kart pracy.
/08.11.2007 r./ Obserwacje ornitologiczne ptaków nad zalewem Jeziorsko
We współpracy z ornitologiem z Wydziału Biologii Uniwersytetu Łódzkiego, nauczycielka biologii zorganizowała wycieczki terenowe – obserwacja ptaków nad zbiornikiem Jeziorsko (odbyły się one w ramach projektów unijnych –„Lepsza szkoła” i „Wyrównywanie szans edukacyjnych młodzieży szkół wiejskich”). W czasie zajęć w terenie uczniowie poznają budowę, środowisko życia, głosy ptaków wodnych, prowadząc obserwację przez lunetę i lornetki w różnych miejscach przy zbiorniku Jeziorsko. Ornitolog bardzo ciekawie i z pasją opowiadał o życiu i zachowaniach ptaków.