Menu główne:
Aktualności > rok szk. 2012-2013
/30.04.2013 r./ Powiatowy Konkurs - Wiersze w języku angielskim o tematyce ekologicznej "THE ECOLOGICAL POETRY"
Zapraszamy uczniów Państwa Gimnazjum do udziału w konkursie języka angielskiego. Uczniowie mają za zadanie napisać wiersz w języku angielskim o tematyce ekologicznej. Pracę należy nadsyłać do 15 maja 2013 roku na adres mailowy: gimdlutow@neostrada.pl Proszę o zapoznanie się z warunkami Regulaminu konkursu, w razie jakichkolwiek pytań, proszę o kontakt telefoniczny z sekretariatem szkolnym: (044) 6340194 / regulamin konkursu, karta zgłoszenia/.
Wyniki konkursu zamieszczone zostaną na stronie internetowej szkoły 20 maja.
Autorzy pięciu najlepszych prac wyłonionych przez niezależne jury, składające się z nauczycieli anglistów reprezentujących różne poziomy edukacyjne, zaproszeni zostaną do finału. W finale 27 maja, zadaniem uczniów będzie zaprezentowanie swoich utworów. Ocenie podlegać będą umiejętności recytatorskie jak również zdolności aktorskie, akcent i właściwa wymowa.
Trzy najlepsze, najciekawsze prezentacje zostaną nagrodzone dzięki hojności sponsorów. Nagrody dla finalistów ufundowane zostały przez wiodące na rynku wydawnictwa językowe: Pearson, Macmillan, PWN i Oxford.
Organizator konkursu
mgr Agnieszka Dąbrowska
/30.04.2013 r./ Nietypowa lekcja WOS-u
30 kwietnia 2013 roku uczniowie klas III gimnazjum mieli okazję przekonać się, jak przebiega sesja Rady Gminy Dłutów. Podczas zebrania zobaczyli, w jaki sposób przeprowadza się głosowania i jak wyglądają dyskusje na temat zagadnień dotyczących naszej gminy. Po tej nietypowej lekcji WoS-u gimnazjaliści zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie z radnymi oraz panią wójt, Grażyną Maślanką - Olczyk /zdjęcie wkrótce/.
/30.04.2013 r./ 222 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja
30 kwietnia 2013 roku, ostatniego dnia szkolnych zajęć przed długim weekendem majowym na sali gimnastycznej miał miejsce apel z okazji 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W akademii udział wzięli uczniowie: Daria Cieciorowska, Marlena Marek, Karolina Górna, Aleksandra Marek, Agnieszka Kempa, Justyna Prus, Marcin Żyszkiewicz, Kinga Wlazło przygotowani przez p. Andrzeja Oset.
Po odśpiewaniu hymnu nastąpiła powtórka z lekcji historii – uczniowie przypomnieli sobie, jak doszło do I i II rozbioru Polski, nad czym obradował Sejm Wielki zwany również Czteroletnim i co wnosiła pierwsza w Europie, a jednocześnie druga na świecie konstytucja. Apel wzbogaciły recytowane prze gimnazjalistów patriotyczne wiersze oraz pieśń „Witaj, majowa jutrzenko”.
Aleksandra Marek, klasa III b
/26.04.2013 r./ Tańczyć każdy może!
W słoneczny piątek 26 kwietnia 2013 roku w naszej szkole uczyliśmy się tańca belgijskiego. Wykorzystując piękną pogodę, sprzęt nagłaśniający ustawiliśmy na zewnątrz. Organizator wydarzenia – Samorząd Uczniowski wybrał członków, którzy „roztańczyli” nie tylko gimnazjum, ale i szkołę podstawową. Oficjalnymi instruktorkami tańca były: Marlena Marek, Aleksandra Marek, Klaudia Guzenda, Martyna Kubiak i Anna Markowiak.
Na długiej przerwie po 3. lekcji rozpoczęliśmy naukę tańca. Mimo ograniczonego miejsca wszyscy chętni perfekcyjnie nauczyli się kroków, wspólnie tańczyło 8 par. Jednak na drugiej przerwie, gdy głośne gitary podkładu muzycznego rozbrzmiały, gotowe do tańca były aż 23 pary! Po dźwięku dzwonka wszyscy z żalem opuszczali szkolne podwórko. Również nauczycielom spodobał się pomysł takiego spędzania przerw. Wiele pozytywnych komentarzy zmotywowało Samorząd Uczniowski do zaplanowania kolejnych edycji nauki tańca w szkole. Nie możemy się już doczekać!
Marlena Marek, klasa II b
/26.04.2013 r./ Podsumowanie eliminacji powiatowych XLI OMTTK
W piątek 26 kwietnia 2013 roku w sali kominkowej Starostwa Powiatowego w Pabianicach odbyło się uroczyste podsumowanie eliminacji powiatowych XLI Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno – Krajoznawczego organizowane przez Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i liceów powiatu pabianickiego. Wiedza młodych geografów sprawdzana była podczas testów: krajoznawczego i topograficznego. Zakres wiadomości krajoznawczych obejmował ciekawostki i atrakcje turystyczne Polski, a szczególnie województwa warmińsko – mazurskiego, które było głównym zagadnieniem tegorocznej edycji. Natomiast na teście topograficznym uczestnicy wykazywali się umiejętnościami, które powinien posiadać każdy prawdziwy podróżnik: obliczanie skali mapy, wyznaczanie azymutów, znajomość symboli używanych na mapach. W konkursie znalazły się również pytania dotyczące dat i miejsc założenia organizacji związanych z PTTK (PTK, PTT), działalności wybitnych polskich krajoznawców, rozpoznawania ogólnopolskich i regionalnych odznak ustanowionych przez PTTK.
Gimnazjum w Dłutowie reprezentowały dwie drużyny, którym udało się uzyskać bardzo dobre wyniki – obie znalazły się na podium. Drużyna w składzie: Justyna Skurnica, Robert Tomaszewski, Anna Markowiak zajęła III miejsce, natomiast zespół Aleksandry Marek, Marleny Marek, Pauliny Wojny zdobył II miejsce i będzie reprezentował nasz powiat na eliminacjach wojewódzkich w Skierniewicach. Trzymajcie kciuki!
Aleksandra Marek, kl. III b
/24.04.2013 r./ Ewaluacja zewnętrzna
Szanowni Państwo,
W najbliższym czasie od 6 maja w Gimnazjum odbywać się będzie ewaluacja zewnętrzna. Pojawi się w szkole zespół wizytatorów ds. ewaluacji, którzy przez kilka dni będą się przyglądać naszej placówce. Efektem ich pracy będzie raport, opisujący różne aspekty funkcjonowania szkoły. Chcielibyśmy zaprosić Państwa do wyrażenia swoich opinii na potrzeby tego raportu.
Ewaluacja zewnętrzna jest ważnym elementem systemu nadzoru pedagogicznego, zatwierdzonego rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z 7 października 2009 r. Ma na celu gromadzenie informacji na temat jakości pracy szkół i funkcjonowania systemu edukacyjnego. Ministerstwo zdefiniowało wymagania wobec szkół, dotyczące różnych dziedzin (pełna lista wymagań na stronie www.npseo.pl).
Procedura ewaluacji jest standardową procedurą, której poddawane są wszystkie placówki oświatowe w kraju, wszędzie są z góry określone zakresy badania.
Wizytatorzy ds. ewaluacji rozmawiają z dyrekcją i nauczycielami, ale też z uczniami iUczniowie i rodzice będą proszeni o wypełnienie ankiety, zawierającej pytania na temat tego, jak postrzegają Państwo naszą szkołę. Ankieta jest w pełni anonimowa. Wypływające z ankiet wnioski będą częścią raportu, który niebawem zostanie zamieszczony na platformie internetowej www.npseo.pl. w zakładce “Zobacz raport z ewaluacji swojej szkoły” oraz na stronie naszej szkoły
Zależy nam na Państwa opiniach. Chcemy poznać Państwa zdanie. Wierzymy, że dzięki Państwa pomocy uda nam się wzmocnić i rozwijać naszą szkolną społeczność.
Dyrektor i nauczyciele Gimnazjum w Dłutowie
/17.04.2013 r./ Muzyczna podróż po Europie
Dnia 17. 04. 2013 r. uczniowie naszego gimnazjum mieli możliwość obejrzenia audycji muzycznej pt. " Roztańczona Europa".
Tak więc tanecznym krokiem rozpoczęliśmy " zwiedzanie" Europy. Zaczęliśmy od Francji piosenką pt. "Pod dachami Paryża", utrzymaną w rytmie walca. Poznaliśmy historię tego tańca oraz obejrzeliśmy występ tancerzy, którzy zaprezentowali walc wiedeński do melodii Straussa. Następnie zawędrowaliśmy do Czech. Pani prowadząca opowiedziała nam o starym obyczaju, zwanym "nocą czarownic", który odbywał się między 30 kwietnia a 1 maja. Tej nocy kolorowe naczynia były wykorzystywane do obrzędów odstraszających czarownice. Piosenka Heleny Wondraczkowej "Malowany dzbanek" nawiązywała do tej historii. Następnie zobaczyliśmy ukraiński taniec - kozak. Podobał się nam bardzo, bo był bardzo skoczny i wesoły, a tancerz wykonywał różne figury w powietrzu i przytupy. Po chwili podróż kontynuowaliśmy w Belgii, ucząc się przy okazji tańca belgijskiego. Następnie zawędrowaliśmy na Bałkany, gdzie wysłuchaliśmy utworu "Ajde Jano". Odwiedziliśmy również Grecję oraz zatańczyliśmy sirtakę, znaną bardziej pod nazwą Zorba przez film "Grek Zorba". Udaliśmy się później do Italii i wysłuchaliśmy włoskiej piosenki pt. "Marina". Ostatnim państwem, jakie zwiedziliśmy, była Hiszpania, tam obejrzeliśmy mieszankę tańców z podkładem piosenki z filmu "Desperado'.
Występ bardzo nam się podobał, był kolorowy i dynamiczny, nie możemy doczekać się kolejnego.
Kinga Stępień, kl. Ia
/15.04.2013 r./ Eliminacje powiatowe OMTTK PTTK o woj. warmińsko-mazurskim
W dniu 15.04.2013 r. odbyły się powiatowe eliminacje do Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno Krajoznawczego PTTK o woj. warmińsko-mazurskim. Z naszej szkoły w turnieju tym wzięły udział dwie drużyny w składzie: I drużyna: Aleksandra Marek, Marlena Marek, Paulina Wojna oraz II drużyna: Anna Markowiak, Justyna Skurnica, Robert Tomaszewski. Z niecierpliwością czekamy na wyniki, które zostaną ogłoszone 26.04.13 r. w Sali Kominkowej Starostwa w Pabianicach.
/09.04.2013 r./ VI Powiatowy Konkurs Ornitologiczny "Ptaki Pabianic i okolic"
Jak co roku szkoła wzięła udział w konkursie zorganizowanym przez Ośrodek Edukacji Ekologicznej MOK i Muzeum Miasta Pabianic. Drużyna w składzie: Aleksandra Marek, Marlena Marek, Paulina Wojna zajęła wśród gimnazjum Pabianic i powiatu pabianickiego II miejsce. Dziewczyny za swoją pracę otrzymały piękne i wartościowe nagrody rzeczowe-albumy o ptakach. Ten specjalistyczny i trudny dla uczniów konkurs obejmował szeroki zakres treści na temat ptaków, ich budowy, zachowań, migracji, miejsc lęgowych, rodzaju pokarmu itd. Uczniowie musieli opanować rozpoznawanie ponad 100 gatunków ptaków, znać ich głosy i opisy charakterystyki. Konkurs składał się z testu i części praktycznej-rozpoznawania 20 gatunków ptaków na zdjęciach i 10 głosów z odsłuchu. Tym bardziej gratuluję sukcesu-Magdalena Ciężka (nauczycielka biologii).
/05.04.2013 r./ "Baczyński" - Poezja na ekranie
Dnia 5 kwietnia 2013 w kinie Tomi w Pabianicach, uczniowie gimnazjum mieli możliwość obejrzenia filmu pt. "Baczyński". Jak pokazać losy poety, który żył tak krótko? Reżyser oparł swoją wizję o dorobek poetycki p. Krzysztofa, najważniejsze wydarzenia czasów okupacji ukazane zostały z perspektywy jego wierszy. W tle ukazane zostały wybuch II wojny światowej, pakt Ribentrop - Mołotow, działania sabotażowe Grup Szturmowych, powstanie w getcie warszawskim i w końcu powstanie warszawskie. Na ekranie pojawili się też znani pisarze - J. Andrzejewski, J. Iwaszkiewicz, T. Gajcy, badacz literatury K. Wyka. Film niezwykły, niepokojący, piękny!
/05.04.2013 r./ Historia na ekranie - "Warszawa 1935"
Warszawa w 1935! Myśleliśmy, że tamtego miasta, które w czasie II wojny światowej zostało zrównane z ziemią, zobaczyć się nie da. Okazało się jednak, że pasja historyków i umiejętności informatyków dały wspaniały efekt w postaci filmu – żywej pocztówki w formacie 3D. Pojawiło się na nim wiele znanych nam miejsc, które dziś wyglądają zupełnie inaczej: ul. Marszałkowska, pl. Napoleona, pl. Dąbrowskiego, Aleje Jerozolimskie, Dworzec Wiedeński, Hale Mirowskie itd. Aby oddać klimat tamtych czasów, pojawiły się też ówczesne reklamy, np. towarzystwa ubezpieczeniowego Prudential, znajdująca się na najwyższym budynku ówczesnej Warszawy, radia Telefunken i biura podróży Orbis.
Film wzbogacony został informacjami o osiągnięciach naukowych Polaków okresu międzywojennego: Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury – zwycięzcach międzynarodowych zawodów lotniczych Challenge 1932, Ignacego Łukasiewicza – wynalazcy lampy naftowej i założyciela pierwszej rafinerii, Jana Oberfelda – współtwórcy pierwszej konstrukcji polskiego silnika odrzutowego oraz Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego – kryptologów, którzy mieli duży wkład w rozszyfrowaniu Enigmy.
/04-06.04.2013 r./ Relacja z wycieczki szkoleniowej po województwie warmińsko-mazurskim
W dniach 04-06.04.2013 r. odbyła się wycieczka szkoleniowa w ramach przygotowań do Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego o województwie warmińsko-mazurskim organizowanym przez PTTK. Uczniowie poznawali walory przyrodnicze i antropogeniczne Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Na trasie trzydniowej wycieczki znalazły się następujące miejsca: Olsztyn, Mikołajki, Gierłoż, Św. Lipka, Gietrzwałd, Olsztynek, Grunwald, Niedzica. Uczestników bardzo zainteresowały opowieści przewodnika o pobycie Hitlera w Wilczym Szańcu k. Gierłoży, skąd sprawował władzę nad podbitą Europą. Tutaj też odbył się nieudany zamach na jego życie.
Podczas "zdobywania" przez uczniów pól Grunwaldu bardzo mocno świeciło Słońce chyba tak samo jak przed bitwą Władysława Jagiełły z Krzyżakami 15 lipca 1410 roku. Z tą jednak różnicą, że teraz leżało dodatkowo jakieś 60 cm śniegu i panowała niesamowita cisza! Wszystkim bardzo spodobał się krajobraz polodowcowy z licznymi jeziorami, zamki krzyżackie oraz biskupów warmińskich, a także sanktuaria maryjne. Przyroda spłatała figla naszej ekspedycji, ponieważ zwiedzanie terenu, choć w kwietniu odbywało się w zimowych warunkach.
/04.04.2013 r./ Powiatowy Konkurs „Śladami pielgrzymek Jana Pawła II – miejsca, ludzie, przesłania”
4 kwietnia 2013 roku w Gimnazjum nr 1 w Pabianicach odbył się Powiatowy Konkurs „Śladami pielgrzymek Jana Pawła II – miejsca, ludzie, przesłania”, który dotyczył VI pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski. W konkursie brały udział drużyny z sześciu gimnazjów znajdujących się na terenie Powiatu Pabianickiego, wśród nich reprezentacja z Gimnazjum w Dłutowie, w skład której weszły: Aleksandra Marek, Marlena Marek i Natalia Malinowska. Opiekunem grupy był ks. Radosław Krych.
Konkurs był podzielony na dwa etapy – indywidualny i drużynowy. W pierwszym etapie zawodnicy mieli za zadanie odpowiedzieć na 25 pytań dotyczących wydarzeń z życia Jana Pawła II. W drugim etapie natomiast drużyny miały za zadanie odpowiedzieć na pytania obejmujące pobyt Jana Pawła II w Polsce w 1997 roku. Wynikiem tych zmagań było III miejsce dla reprezentantek Gimnazjum w Dłutowie. Rozdanie nagród odbyło się następnego dnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Pabianicach.
/25.03.2013 r./ Wiosenna audycja muzyczna - Koncert muzyki klasycznej najznakomitszych polskich kompozytorów
Dnia 25.03.13 r. na drugiej godzinie lekcyjnej uczniowie gimnazjum i klasy szóste miały możliwość obejrzeć kolejny odcinek z serii audycji muzycznych prezentowanych przez firmę pani E. Zdziarskiej pt.: ,,Koncert muzyki klasycznej najznakomitszych polskich kompozytorów".
Wiele ciekawych faktów z życia polskich muzyków urozmaiciło prezentacje muzyczne ich utworów, m.in.: ,,Życzenie" Fryderyka Chopina, ,,Prząśniczka" Stanisława Moniuszki, ,,Pamiętam ciche, jasne, złote dni" Mieczysława Karłowicza, ,,Menuet" Ignacego Jana Paderewskiego, ,,Preludium" Karola Szymanowskiego oraz ,,Spóźniony słowik" Witolda Lutosławskiego.
Oprawę muzyczną tworzyli: pani Ewa Płocka (skrzypce) oraz pan Dominik Mac (klawisze), a śpiewała pani Marta Ustynia. Zaprezentowane utwory miały radosny i wiosenny charakter, wprawiły nas w jeszcze lepszy nastrój. Dzięki ciekawej grze instrumentalnej oraz pięknemu i mocnemu głosowi solistki audycja bardzo nam się podobała.
Na koniec naszą pamięć sprawdził krótki test, w którym każdy miał szansę odpowiedzieć na zadane przez muzyków pytania.
Dominika Gieras, kl. Ia
/25.03.2013 r./ Kartki wielkanocne
Jak co roku uczniowie gimnazjum pod opieką p. Joanny Łacwik i p. Marty Patek na zajęciach artystycznych przygotowywali kartki Wielkanocne, które zostaną wysłane do zaprzyjaźnionych ze szkołą osób i instytucji.
/21.03.2013 r./ Pierwszy dzień wiosny
Choć 21 marca znany jest również pod nazwą "Dzień Wagarowicza", żaden z uczniów Gimnazjum w Dłutowie nie miał ochoty opuszczać tego dnia lekcji w szkole. Pani dyrektor pozwoliła wszystkim klasom zorganizować zajęcia według własnego pomysłu. Poniżej prezentujemy najbardziej kreatywne sposoby spędzenia pierwszego dnia wiosny.
Klasa I a razem z wychowawczynią, p. Małgorzatą Marek nie wystraszyła się śnieżnej aury i wybrała się na spacer do Biblioteki Publicznej w Dłutowie. Wszak wiadomo, że "w marcu jak w garncu", a najlepszym lekarstwem na tak nietypową wiosenną pogodę jest ulubiona książka!
Nie tylko książki mogą przenieść nas do ciepłych i słonecznych krain. Doskonale wie o tym klasa III b z wychowawcą, p. Andrzejem Oset, którzy zorganizowali kulinarną wyprawę do Włoch. Sami przygotowali smakowitą pizzę, której zapach rozniósł się po wszystkich korytarzach. Obejrzyjcie te "apetyczne" zdjęcia i żałujcie, że was tam nie było!
Aleksandra Marek, klasa III b
/22.03.2013 r./ Powiatowy Konkurs Matematyczno-Przyrodniczy
22 marca 2013r. uczniowie z klas II i III wzięli udział w eliminacjach szkolnych powiatowego Konkursu Matematyczno-Przyrodniczego. Wyniki przedstawiają się następująco:
1) Marek Aleksandra - 46 pkt
2) Kubiak Martyna - 32 pkt
3) Cieciorowska Daria - 31 pkt
4) Salomon Mateusz - 29 pkt
5) Winer Klaudia - 28 pkt
6) Marek Marlena - 26 pkt
7) Wojna Paulina - 26 pkt
8) Tomaszewski Robert - 26 pkt
9) Jach Piotr - 25 pkt
10) Bolonek Aleksandra - 23 pkt
11) Bukowiecki Bartosz - 21 pkt
12) Markowiak Anna - 20 pkt
13) Kmieć Wojciech - 18 pkt
14) Chrzan Karol - 18 pkt
15) Marcin Kmieć - 9 pkt
Maksymalnie można było uzyskać 52 pkt. Osoby, które zdobyły nie mniej niż 75% możliwych punktów do zdobyci a zakwalifikowały się do etapu powiatowego. Zatem do następnego etapu zakwalifikowała się tylko Aleksandra Marek. Gratulujemy!
/19.03.2013 r./ X Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego
Nasza szkolna drużyna w składzie: Aleksandra Marek, Marlena Marek i Edyta Jęch odniosły w siedzibie Gimnazjum nr 2 w Pabianicach historyczny sukces. W marcu braliśmy udział w X Powiatowym Konkursie Języka Niemieckiego, który przebiegał pod hasłem „Alpy – najwyższe góry Europy”. Zmagania językowe odbywały się w dwóch wyczerpujących etapach. W pierwszej części – 5.III.2013 roku uczestnicy pisali dwugodzinny test zawierający zadania na rozumienie ze słuchu, rozumienie tekstu czytanego i reakcje językowe. Musieli także zmierzyć się z dwoma pracami pisemnymi.
W drugim etapie – 19.III.2013 uczniowie zmagali się z 9 zestawami pytań oraz mieli do przygotowania i zaprezentowania dwie scenki językowe. Nasze dziewczyny prezentowały się fantastycznie i prowadziły nawet w całej stawce na półmetku zmagań, ale ostatecznie zdobyły 2. miejsce. Drużyny otrzymały nagrody, dyplomy oraz gratulacje zarówno od organizatorów jak i konsula austriackiego, który przybył specjalnie by obserwować zmagania młodzieży. To jest nasz pierwszy, tak duży sukces, z języka niemieckiego i mamy nadzieję, że za rok powtórzymy to osiągnięcie.
/10-13.03.2013 r./ Rekolekcje wielkopostne
W dniach 10-13 marca 2013 roku w kościele parafialnym pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa i Trzech Króli w Dłutowie odbyły się rekolekcje wielkopostne. Uczestniczyli w nich uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Dłutowie. Do pomocy w ich zorganizowaniu został zaproszony kapłan pełen energii i śmiałych pomysłów w głoszeniu nauki Chrystusa dzieciom i młodzieży, ojciec franciszkanin, Sławomir Denderski.
W ciągu czterech dni uczniowie obu szkół przypomnieli sobie wiele faktów z życia papieża Jana Pawła II. Ojciec Sławomir opowiadał też wiele anegdot i historii, które uczyły nas rozumieć, czym jest dobro. Był przyjaźnie nastawiony do dzieci, dzięki czemu zdobywał nasze zaufanie i uwagę. Często swoje kazania urozmaicał muzyką, uczył nas pieśni kościelnych, pielgrzymkowych oraz ulubionej pieśni papieża Jana Pawła II pt.: "Barka". Okazało się, że ta ostatnia ma aż 13 zwrotek! Pierwszy raz się zdarzyło, żeby ksiądz podczas nauk jeździł po kościele rowerem bądź odbijał piłkę główką. Zaimponowało nam, że w ciągu swojego życia uczestniczył w 33 pielgrzymkach do Częstochowy! Dziękujemy Ci ojcze Sławomirze!
Za udział we mszy i naukach wszyscy dostawali obrazki, w tym roku piękne i kolorowe.
Izabela Malinowska, kl. Ib
/10.03.2013 r./ „Twoja wiedza i czujka czadu w domu, tlenek węgla nic złego nie zrobi nikomu!”
Uczniowie klasy II b i III a pod opieką p. Joanny Łacwik w ramach zajęć artystycznych wzięli udział w konkursie organizowanym przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej pod hasłem „Twoja wiedza i czujka czadu w domu, tlenek węgla nic złego nie zrobi nikomu!”. 10 marca 2013 r. w eliminacjach szkolnych zostały wybrane prace Ani Markowiak, Pauliny Wojna, Marleny Marek, Magdaleny Dychto, Sebastiana Bartczaka i Kamili Skupień. Przedstawiamy wybrane prace.
/08.03.2013 r./ Gimnazjady Szkolnej ciąg dalszy
8 marca 2013 roku odbyły się kolejne zawody sportowe Gimnazjady Szkolnej, tym razem uczniowie zmagali się z celnością wykonując koszykarskie rzuty osobiste w parach. Mistrzami tej konkurencji okazał się duet klasy 2a Klaudia Winer i Rafał Jaszczak, drugie miejsce zajęła klasa 3a, trzecie miejsce przypadło klasie 1b.
/07.03.2013 r./ „Szansa na sukces” – szkolny konkurs karaoke
Dnia 24 stycznia 2013 roku na godzinie wychowawczej odbyła się pierwsza część konkursu karaoke inspirowanego programem telewizyjnym pt.: „Szansa na sukces”. Turniej został zorganizowany z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego. Z każdej klasy zgłosili się soliści i kilkuosobowe grupy, którzy przeprowadzili piękną i zaciętą walkę o tytuł szkolnego mistrza karaoke. Byli to reprezentanci z:
I a – Maciek Dybała & Krystian Bolonekb – Klaudia Guzenda & Iza Malinowska
II a – Marcin Kmieć & Wojtek Kmieć & Konrad Janczykb – Robert Tomaszewski
III a – Martyna Kubiak & Patrycja Markowiakb – Angela Perka & Karolina Górna & Justyna Prus
Na początku uczestnicy losowali utwór, który mieli wykonać. W odtworzeniu linii melodycznej pomagał im podkład muzyczny, natomiast tekst był wyświetlany na rzutniku. Podczas trwania rywalizacji można było przypomnieć sobie chwile Euro 2012, słuchając „Koko Euro Spoko” zespołu Jarzębina, natomiast wakacyjne klimaty przywołał utwór „Idę na plażę” grupy Video. Pozytywną energią naładowała wszystkich kompozycja „Tak blisko” Rafała Brzozowskiego. Niełatwe do zaśpiewania okazały się teksty „Nieodporny rozum” Eweliny Lisowskiej i „Małe rzeczy” Sylwii Grzeszczak. Gimnazjaliści doskonale bawili się również, gdy z głośników popłynęła melodia „Ona tańczy dla mnie” Weekendu, zaśpiewana wspólnie przez wszystkich uczestników. Zmagania oceniało profesjonalne jury w składzie: pani dyrektor Joanna Malinowska, pani Anna Ogłoza oraz ksiądz Radosław Krych. Reprezentanci, którzy otrzymali największą ilość punktów, awansowali do następnego etapu. Głosem szanownej komisji, szczęśliwymi finalistami okazali się: Martyna Kubiak i Patrycja Markowiak (14 pkt.), Klaudia Guzenda i Iza Malinowska (14 pkt.) oraz Maciek Dybała i Krystian Bolonek (13 pkt.).
Dnia 7 marca 2013 roku wyłoniono zwycięzcę II etapu turnieju. Tym razem rywalizacja wyglądała nieco inaczej, ponieważ uczestnicy nie losowali piosenek, lecz prezentowali przygotowany wcześniej repertuar. Chłopcy z klasy I a wybrali utwór zespołu Enej pt.: „Lili”, natomiast ich rywalki z I b – „Little things” grupy One Direction. Z kolei reprezentantki klasy III a, Patrycja Markowiak i Edyta Czeszek, która zastąpiła nieobecną Martynę Kubiak zaśpiewały piosenkę pt.: „Zanim pójdę” z repertuaru zespołu Happysad. Po wysłuchaniu występów nadszedł czas na werdykt. I miejsce (14 pkt.) i tytuł mistrzów karaoke Gimnazjum w Dłutowie zdobyły Patrycja i Edyta. Zaszczytne II miejsce (12 pkt.) trafiło do Maćka i Krystiana, natomiast III miejsce przypadło Klaudii i Izie. Wszyscy uczestnicy zostali obdarowani w nagrodę słodkimi upominkami. Naszym finalistom dziękujemy i gratulujemy wspaniałych wykonań, odwagi, a także zdolności do opanowania tremy przed publicznością.
Konkurs karaoke był jednak przede wszystkim okazją do integrowania się, pochwalenia się swoim hobby i wspaniałą zabawą. Wszak nie od dziś wiadomo, że muzyka łagodzi obyczaje.
/04.03.2013 r./ "Dłutowski you can dance"
4 marca 2013 roku odbył się Szkolny Konkurs Tańca - "Dłutowski you can dance". W konkursie tanecznym wystąpiły trzy formacje taneczne, klasa 3a - oraz dziewczyny z klasy 3b - "Schoko bons" , i dziewczyny z klasy 2b "Nic z tego nie będzie". Gościem honorowym oraz członkiem jury była uczennica klasy 3a Szkoły Podstawowej w Dłutowie - Magda Olkusz, która przywitała nas pokazowym układem tanecznym. Pierwsze miejsce zajęła formacja klasy 3b, drugie miejsce klasa 3a, trzecie miejsce przypadło formacji klasy 2b. Wszystkim uczestnikom gratulujemy!!!
Organizator: Agnieszka Dąbrowska.
/01.03.2013 r./ Rekolekcje wielkopostne 2013
/01.03.2013 r./ Nabór do Gimnazjum w Dłutowie na rok szkolny 2013/2014
Wzór podania o przyjęcie do klasy I Gimnazjum w Dłutowie w roku szkolnym 2013/2014 / podanie/
/23-24.02.2013 r./ Kurs Pierwszej Pomocy
W dniach 23-24.02.2013r. odbył się Kurs Pierwszej Pomocy przedmedycznej organizowany przez Harcerski Patrol Ratowniczy z Pabianic. Harcerze przez cały weekend prowadzili zajęcia dla uczniów naszej szkoły m. in. z Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej, krwotoków, złamań, poparzeń, odmrożeń. Zorganizowali również dla uczniów wiele pozoracji sprawdzających ich wiedzę w praktyce. Na sam koniec kursu ratownicy przygotowali też test z wiedzy teoretycznej. Uczniowie dowiedzieli się, jak sobie radzić przy omdleniu, krwotoku z nosa, drgawkach. Wiedzą, co powinno znajdować się w apteczce, nauczyli się również, co robić przy wypadku drogowym. Na dodatkowych zajęciach z ewakuacji poszkodowanych uczniowie nabyli umiejętność wynoszenia rannych z różnych pomieszczeń oraz ogólnego transportowania poszkodowanych /więcej zdjęć w zakładce Galeria/.
Szef Harcerskiego Patrolu Ratowniczego
Marcin Brzozowski HO
/12.02.2013 r./ Warsztaty taneczne
Podczas ferii zimowych uczniowie mięli szereg zajęć do wyboru, wśród nich 12 lutego 2013 roku odbyły się profesjonalne warsztaty taneczne prowadzone przez Aleksandrę Ślusarczyk tancerkę formacji tanecznej „Duet” z Pabianic. Po hip-hopowych pląsach nastąpił wyczerpujący trening siatkarski pod okiem łódzkiego trenera siatkówki zakończony zaciekłym sparingiem. Było ciężko, ale przyjemnie, zapraszam za rok.... Agnieszka Dąbrowska.
/11-24.02.2013 r./ Ferie zimowe w szkole
/08.02.2013 r./ Zabawa karnawałowa
Dnia 8 stycznia 2013 r. odbyła się zabawa karnawałowa. Impreza rozpoczęła się na sali gimnastycznej o godzinie 18.00. Po krótkim powitaniu uczniów wygłoszonym przez panią dyrektor, Joannę Malinowską na całej hali rozbrzmiała muzyka, o którą zadbał DJ. Michał Olkusz. Miłą niespodzianką dla każdego gimnazjalisty były również smycze, upominki od Radnych Gminy Dłutów, po które należało zgłaszać się do wychowawców.
Zabawę urozmaicały konkurencje przygotowane przez członków Samorządu Uczniowskiego. Jedną z nich był taniec na kawałku gazety. Zadanie składało się z kilku poziomów trudności. Im wyższy poziom, tym mniejszą powierzchnię do popisów mieli tancerze, ponieważ gazeta była ciągle składana na pół. Innym zadaniem, w którym chętni mogli pochwalić się zwinnością i sprawnością był "taniec wygibaniec". Pary ochotników tańczyły, mogąc stąpać na parkiecie obiema stopami. Potem jedno z partnerów musiało poruszać się na jednej nodze tak, aby tylko trzy nogi dotykały podłogi. Kolejny poziom trudności oznaczał jedynie dwie nogi na parkiecie, a ostatni - jedną. Choć brzmi to nieprawdopodobnie, ochotnicy sprostali zadaniu, wykazując się niezwykłą pomysłowością. Wszyscy zwycięzcy zabaw przygotowanych przez Samorząd Uczniowski otrzymali także słodkie upominki. Dyskotekę urozmaicił również pokaz tańca break dance. Podczas imprezy zostały również ogłoszone wyniki ankiety na "Najgorętszą Walentynkową Parę 2013 Roku", przeprowadzonej wśród uczniów przez Samorząd Uczniowski dzień wcześniej na godzinach wychowawczych. Aż trzy pary otrzymały bardzo podobne liczby głosów, dlatego zaszczytne tytuły, dyplomy i lizaki przygotowano dla: Andżeliki Radzikowskiej i Marcina Żyszkiewicza, Nady Markov i Damiana Sysio oraz Marceliny Kudry i Szymona Pacaka. Niestety, obecna była tylko jedna zwycięska para, Andżelika i Marcin. Laureaci zatańczyli w nagrodę na środku sali, a następnie poprowadzili "pociąg", do którego chętnie dołączyli wszyscy bawiący się gimnazjaliści. Natomiast chwile odpoczynku od wspaniałego, lecz wyczerpującego tańca osłodziły przyniesione przez uczniów pyszne ciasta.
Doskonała zabawa trwała aż do godziny 21.30. Po zakończeniu ostatniej piosenki uczestnicy dyskoteki niechętnie udali się do autobusów, które bezpiecznie odwiozły ich do domu.
/06.02.2013 r./ „PRZEZ LĄDY MORZA I OCEANY… - AUSTRALIA I OCEANIA”
W Wojewódzkim Konkursie Geograficzno-Turystycznym 2012/2013 „Przez lądy, morza i oceany... – Australia i Oceania wzięło udział sześcioro uczniów naszej szkoły: Aleksandra Marek, Paulina Wojna, Marlena Marek, Klaudia Winer, Anna Markowiak, Robert Tomaszewski. Do drugiego etapu ponadszkolnego przeszły trzy osoby: Aleksandra Marek, Paulina Wojna, Marlena Marek.
W finale wojewódzkim znalazły się dwie uczennice: Aleksandra Marek oraz Marlena Marek.
Podsumowanie konkursu i wręczanie nagród odbyło się 06 lutego 2013 r. Podczas tej uroczystości zaproszony gość pan Marek Tomalik dzielił się swoimi wrażeniami z wypraw po Australii. W konkursie „Przez lądy morza i oceany... – Australia i Oceania” laureatką została Aleksandra Marek, natomiast finalistką Marlena Marek.
Obu uczennicom gratulujemy sukcesu!
/30.01.2013 r./ Zebrania z rodzicami uczniów Gimnazjum w Dłutowie
Zebrania z rodzicami uczniów Gimnazjum w Dłutowie odbędą się dnia 5 lutego 2013 r. / szczegóły/.
/28.01.2013 r./ Szkolny Turniej Szachowy
W roku szkolnym 2012/2013 w naszej szkole odbywa się po raz trzeci szkolny konkurs szachowy w Gimnazjum i po raz drugi w Szkole Podstawowej. 16 zawodników zmaga się przez okres 7 miesięcy w systemie „każdy z każdym”. Przebieg konkursu ma na celu wyłonienie szkolnego arcymistrza szachowego. Tytuł ten nie powinien trafić do osoby przypadkowej, dlatego rozgrywki są długie, ale efekt końcowy murowany – arcymistrzem zostaje najlepszy z najlepszych. Każdy pojedynek szachowy trwa 25 minut. Gracz, który w tym czasie lub wcześniej pokona swojego rywala przez „szach i mat” otrzymuje za wygraną 3 punkty. Jeśli w wyznaczonym czasie nikt nie wygra przez funkcje „mat” to zwycięstwo wędruje do zawodnika, który uzyska większą ilość punktów ze zbitych bierek przeciwnika. Bierki przeliczane są na punkty i w ten sposób ogłaszany jest zwycięzca meczu szachowego, który otrzymuje wtedy 2 punkty za wygraną. W przypadku remisu obaj gracze otrzymują po 1 punkcie. Wyniki spotkań szachowych wpisywane są do tabeli i po zakończeniu rozgrywek podliczane są punkty. Czterech graczy z największą liczbą zdobytych punktów awansuje do ścisłego finału. W finale wyłaniany jest szkolny mistrz szachowy również systemem „każdy z każdym”. Zwycięzcy otrzymują nagrody.
Po raz pierwszy odbędzie się konkurs szachowy w kategorii dziewcząt.
Opiekę nad konkursem i przebiegiem rywalizacji (do rozegrania 250 meczy) sprawuje Ernest Cieśliczko.
Ponieważ konkurs dopiero się rozpoczął zdjęcia będą dosyłane sukcesywnie.
/28.01.2013 r./ Szkone konkursy - zawody sportowe
Konkurencje Gimnazjady 2012/2013:
wrzesień: odbicia siatkarsie górne – parami. Najlepsza para Karol Chrzan i Klaudia Winer z klasy 2a zwyciężając jednym punktem (172 odbicia) z parą z klasy 3b – Bartek Bolonek i Agnieszka Kempa, trzecie miejsce i 1 punkt zdobyła para z klasy 2b – Wanessa Stolarek oraz Norbert Barański.
październik: hula-hop parami. Mistrzem hula-hop okazał się Maciek Dybała z klasy 1a zajmując pierwsze miejsce ze swoją partnerką Sandrą Nowicką, drugie miejsce przypadło parze z klasy 1b w składzie Przemek Woźny i Klaudia Jarzembowska, a tzecie miejsce i 1 punkt otrzymała para z klasy 3b Hubert Kruszek i Agnieszka Kempa. PIERWSZE KLASY GÓRĄ!!! ?
listopad: Szkolny Turniej Piłki Ręcznej.
1 miejsce zespół klasy 3b
2 miejsce klasa 3a
3 miejsce klasa 2b
grudzień: rzut piłką lekarską parami. Pierwsza miejsce para klasy 2b: Michał Skupień (mistrzowski rzut 9,5m) oraz Wanessa Stolarek, drugie miejsce para z klasy 3a: Edyta Czeszek (rekordowy rzut wśród dziewcząt 7,4 m) oraz Adrian Pik, jeden punkt i trzecie miejsce para z klasy 2a: Żaneta Grabarczyk i Konrad Jańczyk
styczeń: „poziomka”, dla niewtajemniczonych pozycja w zwisie tyłem do drabinek z nogami uniesionymi do góry pod kątem 90 stopni w stosunku do tułowia – niezłe wyzwanie. Zwycięstwo przypadło klasie 3b w składzie Robert Kopycki oraz Ola Marek, oboje pokonali przeciwników ustanawiając jednocześnie rekord szkoły – prawdziwi mistrzowie tej dyscypliny. Drugie miejsce zajęła klasa 1b (Tomek Kopycki i Adam Kudra), miejsce trzecie przypadło klasie 2b (Robert Tomaszewski oraz Marlena Marek)
luty: Szkolny Konkurs Tańca
marzec:
kwiecień:
maj: Konkurs Wiedzy Sportowej
czerwiec: wielki finał - Konkurs na najlepszego sportowca w Gimnazjum 2012/2013.
/28.01.2013 r./ Opowiedz mi o...
W listopadzie 2012 r. Młodzieżowy Dom Kultury w Pabianicach ogłosił XII edycję Konkursu Literackiego: "Opowiedz mi o...". Tym razem uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych mieli się wypowiedzieć na temat: "Przyjaciel - wirtualny czy rzeczywisty?" Mogli wybrać dogodną formę wypowiedzi spośród zaproponowanych: wiersza, opowiadania, eseju. W naszym gimnazjum przystąpiło do konkursu czternaście osób, etap szkolny przeszło dziewięć: Dominika Gieras (Ia), Bartosz Kępka (Ib), Izabela Malinowska (Ib), Weronika Dzierżawska (IIa), Edyta Jęch (IIa), Karina Kimla (IIa), Natalia Malinowska (IIa), Natalia Pik (IIa), Aleksandra Bolonek (IIb). Ich prace zostały zaprezentowane na gazetce ściennej przed pracownią języka polskiego oraz nagrodzone oceną przez nauczyciela. W styczniu 2013 r. otrzymaliśmy protokół konkursu od organizatora, który donosił o sukcesie Bartosza Kępki. Jego wiersz otrzymał trzecie miejsce w powiecie, przy czym podkreślić należy, że konkurować on musiał z pracami uczniów z I i II L.O. w Pabianicach. Swoją nagrodę Bartek odbrał 1 lutego, a zdjęcia pojawią się niebawem. Gratulacje dla wszystkich uczestników konkursu, którzy wykazali się talentem, wyobraźnią i poetycką wrażliwością.
Nadzór i przygotowanie uczniów - p. M. Marek.